top of page

5. Biyoenerji Çalışmaları Sempozyumu

Projemiz kapsamında “5.BİYOENERJİ ÇALIŞMALARI SEMPOZYUMU" 17-18 Ocak 2024 tarihlerinde Antalya'da gerçekleştirilmiştir.

Program açılışında TAGEM Tarla Bitkileri Araştırmaları Daire Başkanı ve Sempozyum Başkanı Suat YILMAZ başta proje ekibi olmak üzere projede bugüne kadar emeği geçen tüm paydaşlara tek tek teşekkürlerini ileterek projenin ülkemiz adına hayırlara vesile olması temenni etmişlerdir.

Türkiye UNIDO Temsilcisi Süleyman YILMAZ projenin temellerinin çok uzun süre önce atıldığından bahsederek, katılımcıları bu uzun soluklu süreç hakkında bilgilendirmiştir. Türkiye'de UNIDO'nun yapmış olduğu diğer faaliyetler hakkında da bilgilendirmeler sağlamıştır.

TAGEM Genel Müdürü Dr. Metin TÜRKER konuşmalarında özetle; günümüzün kritik öneme sahip başlıca 3 konusunun: Gıda, Su ve Enerji olduğunu, bu konuların gelecekte de Dünya Gündemi olmaya devam edeceğini vurgulamıştır. Bu 3 sorununda Dünya'yı çözüm arayışları bulmaya ittiğini, bu kapsamda Ülkemizin var olan potansiyelinin en doğru şekilde değerlendirmesi yönünde büyük adımlar atıldığından bahsetmiştir. Bu projenin de çıktılarının faydalanabilir maddelerin dışında kalan atık ve artıkların enerjiye dönüştürülmesi kapsamında çok önemli çıktılara sahip olduğunu belirtmiştir. Aynı zamanda bu çıktılar ve proje kapsamında bugüne kadar sektördeki tüm paydaşlara ulaşmak adına yapılan birçok farkındalık çalışmaları önümüzdeki yıllarda değerinin daha da iyi anlaşılacağı önemli bir altlık oluşturduğunun altını çizmiştir.

Proje asistanlarından Muhammed GÖKALP ve UNIDO Viyana Genel Merkezin'den Önay GEYLAN'ın bilgilendirme sunumlarının ardından; davetli konuşmacılar Prof. Dr. Martin Kaltschmitt, Prof. Dr. David HERAK, Prof. Dr. Günnur KOÇAR, Prof. Dr. Nuri AZBAR'ın sunumları ile devam eden sempozyum, 2 gün boyunca, 2 ayrı salonda, 4 ülkeden, 17 Poster, 43 sözlü bildiri ve 150'den fazla katılımcı ile gerçekleştirilecektir.

Programa Genel Müdürlüğümüz'den, Tarla Bitkileri Araştırmaları Daire Başkanı Suat YILMAZ, Toprak ve Su Kaynakları Araştırmaları Daire Başkanı Mehmet Mustafa YEŞİL, Proje Ekibi, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Abdullah ÜNLÜ, Konya Toprak Su ve Çölleşme ile Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden ve Karadeniz Tarımsal Araşırma Enstitüsü Müdürlüğünden araştırmacılarımız katılım sağlamıştır. Ayrıca UNIDO ekibi, Tarım ve Orman Bakanlığı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından temsilciler, çeşitli üniversitelerden akademisyenler, ilgili sivil toplum kurumları ve özel sektörden paydaşlar katılım göstermiştir.
6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commenti


  • Twitter
  • LinkedIn
  • YouTube
  • Instagram
bottom of page